Akü Nasıl Seçilir?

Akü alımında en önemli unsur, markasından ziyade araca en uygun akünün alınmasıdır. Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsetmek isteriz.

Öncelikle aracınızın aküsünün amper değerini bilmeniz gerekiyor. Tüm akülerin etiketlerinde sonunda “Ah” simgesiyle amper değeri belirtilir. Kabaca anlatmak gerekirse Ah (Amper Saat) olarak tanımlanır. Bir aküden amper olarak sürekli çekilebilecek gücü belirler. 12 V 60 Ah bir aküyü örnek verecek olursak 6 Amper güç ile çalışan bir oto teybini 10 saat çalıştırabilir. (60 Ah / 6 A = 10 saat ) 10 saat çalışma sonunda akü boşalır ve tekrar şarj edilmesi gerekir. Bir de “A” simgesiyle gösterilen, genelde 3 haneli bir rakam vardır. EN değeri olarak adlandırılan bu değer marş basım gücünü simgeler. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise değerin hangi normlara göre yazıldığı. Bazı firmalar, marş basım gücü yüksek görünsün diye “EN” yerine “SAE” yazmakta. “EN” Avrupa standartlarını, “SAE” Amerikan standartlarını simgeler. 700 SAE değeri, 640 EN değerine karşılık gelmektedir. Aman dikkat!

Akü alırken, aracınızın orijinal aküsü hangi amper değerindeyse o aküyü almalısınız. Örneğin araçtan 60 amper akü çıktıysa, yerine yine 60 amper akü takmalısınız. Daha düşük amperlik bir akü, başlangıçta sizin işinizi görecektir; fakat gereken gücü tam anlamıyla veremeyeceği için ömrü kısa olacaktır. Daha yüksek amperlik bir akü taktığınızda ise aracınızın alternatörü (Şarj dinamosu) akünüzün dolması için gereken voltajı sağlayamayacağı için akünüz hiçbir zaman tam kapasite şarj olamayacaktır ve ömrü tahmin ettiğiniz kadar uzun olmayacaktır. Özellikle satıcıların “daha büyük amper akü daha sağlıklı olur” tezinin hiçbir dayanağı yoktur. Tabi istisnai durumlar var. Özellikle eski tip Şahin, Doğan, Brodway gibi sıralı sistem LPG’li olmayan araçlar genelde ilk marş gücünü biraz fazla isterler. Bu durumlarda bir üst amperdeki aküyü takmak daha sağlıklı olacaktır. Elektrikçiniz de alternatör düzenlemesini yaptığında sorunsuz bir şekilde kullanırsınız.

Başta bahsettiğimiz EN değeri ne kadar yüksekse, aracınızın ilk marş basım gücü o kadar yüksek olur ve ömrü daha uzun olur. Bu değerleri hiçbir firma kafasından atıp yazamaz. Akü firmaları sandığınızdan çok daha fazla denetleniyor. Etikette yazan değerlerden farklı bilgiler yazması durumunda büyük cezalarla karşı karşıya geliyorlar. Tabi bu merdiven altı üretim yapmayan, TSE, ISO, AB uygunluk belgesi gibi kıymetli belgeleri olan markalar için geçerli bir durum.

Bunların dışında kullanıcıların tam olarak hakim olamayacağı plaka ve seperatör kalitesi, işçilik kalitesi gibi unsurlar da var. Dediğimiz gibi bunları nihai kullanıcılar bilemez; burada da biraz araştırma yaparak veya satıcıya danışarak yardım alabilirsiniz.

Aslında tüm bunları düşünmeden, direkt AKÜ PEKSAYGILI’ya gelip doğru akünüzü güvenle alabilirsiniz

Start – Stop araçlardaki akü uygunlukları, marka seçimi gibi konulara başka bir postta değineceğiz.

Bol enerjili günler!