Akü Üretim Tarihi Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda aküyle ilgili çok fazla sorulan ve kafa karıştıran konu da akü üretim tarihleri. Hemen hemen her akü alıcısı üretim tarihi soruyor. Tabi burada sosyal medyada, forumlarda ve video paylaşım platformlarında çok sayıda fikir var ve alıcılar doğru ya da yanlış bu fikirlerden etkileniyor.

Özellikle çokça “üretim tarihinden en fazla 3 ay geçmiş aküleri alın, sonrası bayattır” gibi videolar ve paylaşımlar görüyoruz. Bu son derece yanlış ve eksik bir bilgidir. Tabiki akünün çok çok uzun süreler bekletilmesi sülfatlaşma dediğimiz akü plakalarının korozyona uğramasına sebep olur. Fakat akü üretim teknolojisi çok gelişti ve artık aküleri çok daha fazla sürelerde sağlıklı bir şekilde raflarda depolayabiliyoruz. Örnek olarak İnci, Mutlu, Yiğit, Esan gibi lider yerli akü üreticileri, üretim tarihi itibariyle 1 yıllık bir raf ömrü sunarlar ve bu süreyi de belgeleri ile garanti ederler. Yurtdışı üretimli Varta, Bosch gibi akülerde ise raf ömrü 24 aydır ve yine belgeleriyle bu süreyi garanti ederler.  Hatta AGM tipi akülerde bu süreler çok çok daha uzundur. Burada bazı hususlara dikkat edersek, üreticinin belirlemiş olduğu raf ömrü süresi içerisindeki aküleri gönül rahatlığıyla kullanabiliriz:

-Akü açık devre voltajı 12,4 altında olmamasına dikkat edin. Açık devre voltajı kabaca anlatmak gerekirse; akü değiştirmeye gittiğiniz yerdeki voltmetrenin akü kutup başlarına temas ettikten sonra, araç stop haldeyken gösterdiği değerdir. Eğer bu değerin altındaysa akü mutlaka şarj edilmelidir.

-Akü aldığınız firmanın akü depolama koşullarına dikkat edin. Özellikle üst üste çok sayıda akünün olmadığına ve zeminle direkt temas etmediğine emin olun

-Akü satan bayinin, satış sirkülasyonunun çok fazla olması, daima yeni ürüne ihtiyacı olduğunu ve aküleri devamlı yenilediğini gösterir. Bu tarz akü marketleri, büyük servis noktalarını , büyük lastik satıcılarını tercih ederseniz, raf ömrü bitmiş akü alma riskiniz daha az olacaktır.

Bir şekilde raf ömrü dolmuş bir akü aldınız veya almak zorunda kaldınız; bu da akünüz hemen bozulacak anlamına gelmez. Raf ömrü dolsa dahi, en başta bahsettiğimiz 12,4 açık devre voltajını görüyorsanız, gönül rahatlığıyla akünüzü kullanabilirsiniz.

Son olarak bu tarz tarih sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız, hemen Akü Peksaygılı’ya geleceksiniz ve yeni tarihli ürünlerinizi güvenle kullanacaksınız

Bol enerjili günler!