Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Zaman zaman bir çok araç kullanıcısının başına gelen akü deşarj durumlarında, öncelikli olarak aracı çalıştırmak için takviye yöntemine başvururuz.

Akü takviyesi, aracın aküsünün boşalmış olduğu durumlarda, başka bir araçtan veya aküden takviye kablosu yardımıyla aküsü boş olan araca geçici enerji aktarma işlemine verilen isimdir.

Bizler gibi yerinde akü değişimi hizmeti veren firmalara gelen telefonların bir çoğunda “Takviye yaptık, fakat araç yine de çalışmadı” sözüyle karşılaşıyoruz. Bu postta yapılan birkaç yanlışa dikkat çekip , doğrularını anlatmaya çalışacağız

Birçok kişi kabaca takviye işleminin nasıl olacağını zaten bilmektedir. Takviye kablolarının kırmızı renkteki olanlarını her iki aracın da (+) kutuplarına, siyah renkte olanlarını da (-) kutuplarına bağladığınızda takviye için hazır duruma geliyorsunuz. Bahsettiğimiz bağlantıları yaptınız, marşa bastınız ama yine araç çalışmadı. Bunun da tabi nedenleri, yapılan uygulama hataları var.

En çok yapılan yanlış “HATALI KABLO SEÇİMİ” dir. Ucuzluk marketlerinden 30 TL, 40 TL gibi rakamlara alınan 400 AMP değerindeki kablolar ne yazıkki çoğunlukla iş görmemektedir. Profesyonel kullanıcılar En az 800 AMP değerinde takviye kabloları kullanmaktadırlar. Yani aracınıza bir gün lazım olur diye takviye kablosu koymak istediğinizde mutlaka ama mutlaka minimum 800 AMP değerinde olmasına dikkat edin. Böylece sağlıklı aktarım gerçekleştirebilirsiniz.

Aktarım sırasında araçların elektrik aksamlarının tamamının kapatılmaması da sağlıklı takviyeye engel olmaktadır. Sonuç olarak bir enerji aktarımı gerçekleştireceksiniz. Araçlarda ne kadar az enerji çeken unsur olursa, takviye o kadar sağlıklı olur.

Yapılan uygulamalarda genel olarak kablolar bağlanır bağlanmaz marş işlemi gerçekleştirilir; sonucunda araç çalışmayabilir.  Aküsü boş olan araç çalıştırılmadan önce, aküsü dolu olan araç mutlaka çalıştırılmalı, o şekilde 5 dk beklendikten sonra aküsü boş olan araç marşa basmalıdır.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken kablo uçlarındaki maşaları birbirine veya araçta bulunan herhangi bir metal aksama temas ettirmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu hususlara dikkat ettiniz, yine de araç çalışmadı. O zaman hemen Akü Peksaygılı’yı arayacaksınız, yerinde değişim hizmetimizden yararlanacaksınız

Bol enerjili günler!