Akü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Akünün ömrünü tamamlayıp tamamlamadığı konusu, çok fazla akılları kurcalayan, bir profesyonel yardımı olmadan anlaşılması güç bir durumdur. Bu postumuzda en azından sağlam akünüzün değişmemesini sağlayacak birkaç ipucu vereceğiz.

Öncelikle her araç marş basmadığında akünüzün ömrü tamamlanmış anlamına gelmez. Çeşitli sebeplerden akünüz deşarj duruma geçmiş olabilir. (Şarj dinamosu arızası, kaçak, açık unutulan ışıklar – dörtlüler –  tavan ve bagaj ışıkları vs…) Öncelikle aracınıza takviye yapmalısınız. Bir önceki postumuzda bu konuya genişçe değinmiştik. Aracınıza enerji geldiğinde açık unutulan bir şeyin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer açık unutulan bir şey varsa ve alternatörünüzde bir problem yoksa yaklaşık 45 dakikalık bir çalışmadan sonra akünüz kendisini toparlayacaktır. Açık kalan bir şey yoksa, Voltmetre adını verdiğimiz cihazla akünün şarj olup olmadığının  ölçülmesi gerekiyor – ki burası önemli. Çünkü profesyoneller dışında hemen hemen kimsede bulunmayan bir cihazdan bahsediyoruz.

Diyelim ki voltmetreniz var; o zaman araç çalışır durumda iken voltajın 13,5 v – 15 v arasında olduğundan emin olmalıyız. Eğer bu değerleri görüyorsanız, araç yaklaşık 45 dakika kullanım ile tam kapasite dolacaktır; yani alternatörünüz (şarj dinamonuz) sağlamdır. Akü tam kapasite dolduktan sonra, araç kapalı konumda iken voltaj 12,4 voltun altında olmamalıdır. Bu kadar süre çalışmasına rağmen bu voltaj yakalanmıyorsa akünüz arızalıdır.

Araç kapalı konumdayken 12,4 voltu gördünüz; marş basım esnasında voltmetredeki değer 10 voltun altına iniyorsa akünüz arızalı demektir.

Araç çalışır durumda iken, kendi aküsüyle voltmetre ölçümünde değer 13,5 voltun altında seyrediyor, fakat farklı bir akü taktığınızda, yine araç çalışırken 13,5 voltun üzerine çıkıyorsa akünüz şarj tutmuyor yani arızalı demektir. Zaten yüksek ihtimalle aküden çok kötü koku da gelecektir.

Bu işlemlerin hepsi voltmetre yardımıyla yapılıyor. Sizde yoksa ve bir profesyonelden yardım istediyseniz, bu işlemlerin yapıldığına ve bu değerlerin göründüğüne emin olmalısınız. Böylece sağlam akünüzü değiştirmek durumunda kalmazsınız.